Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

19 września 2016

11. edycja świętogórskiego festiwalu

Po raz jedenasty na Świętej Górze koło Gostynia, w barokowej bazylice filipinów, odbędzie się Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Tegoroczną edycję zaplanowano, tak jak co roku, na dwa weekendy – ostatni we wrześniu (24-25.09.2016) i pierwszy w październiku (1-2.10.2016). Tradycyjnie będą to cztery koncerty.
Pierwszy koncert (sobota 24.09., godz. 19.30) ma ukazać nieznaną przeszłość Adama Floriana Konarzewskiego, wielkiego właściciela ziemskiego, fundatora klasztoru, poprzez muzyczną rekonstrukcję uroczystości pogrzebowych. Zaprezentowany zostanie spektakl muzyczno-teatralny ze strojami z epoki, by przybliżyć publiczności styl epoki sarmatyzmu. Muzyka zilustruje przeszłość i wielkość polskiego patriotyzmu, skupionego i kształtowanego przez mecenat magnacki i klasztorny w Wielkopolsce.
Koncert drugi (niedziela 25.09., godz. 18.30) to Missa Tango. To dzieło, które ma przybliżyć uczestnikom kraj i mentalność Piotra naszych czasów – Ojca Świętego Franciszka. Koncert ten ma ukazać odmienność emocjonalną Ameryki Południowej i tym samych doświadczyć powszechności Kościoła oraz jego misyjny wymiar. Muzyka ta na tle muzyki polskiej ma uruchomić u słuchaczy także świadomość uniwersalnego języka komunikacji poprzez kulturę.
Trzeci koncert (sobota. 1.10., godz. 19.30) to Laudi Spirituali, czyli hymny duchowe św. Filipa, odnalezione w bibliotece kościoła Santa Maria in Vallicella w Rzymie. Renesansowe dzieła mają ukazać postać i duchowość założyciela Zgromadzenia Księży Filipinów, a także zostać zarejestrowane we współpracy z prof. Estevanem Velardim i wydane jako wydawnictwo muzyczne w kooperacji międzynarodowej. Będzie to pierwsze w historii wykonanie tej muzyki przy udziale muzyków z Polski i Włoch.
I wreszcie koncert czwarty (niedziela, 2.10., godz. 20.30) ma na celu ukazanie baroku misyjnego, odnalezionego przez ojca prof. Piotra Nawrota SVD w Boliwii w ciągu minionych 20 lat. Odkrywca tej muzyki autorstwa Indian został uznany w roku 2014 za „Człowieka roku” w Boliwii. Z koncertami oraz niezwykle interesującymi prelekcjami odbywa tournée po całym świecie, w najważniejszych ośrodkach i salach koncertowych. Jednak żaden z polskich ośrodków kulturotwórczych nie wykazał dotąd zainteresowania tymi odkryciami.
Szczegółowy program festiwalu (PDF) mozna znaleźć tutaj.
Więcej o tej i poprzednich edycjach oraz o głównym oeganizatorze – Stowarzyszeniu Miłosników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera można znaleźć na stronie www.jozefzeidler.eu.
Od pierwszej eydcji samorząd gminy Gostyń jest jednym z mecenasów tej cyklicznej imprezy.

https://www.gostyn.pl/11__edycja_swietogorskiego_festiwalu.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl