Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

28 kwietnia 2017

Ministerialne pieniądze dla „Hutnika”

Dwa projekty Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” zdobyły dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na realizację zadania „Edukacja ceramiczna” GOK otrzymał dofinansowanie w wysokości 25 000 zł, a na projekt „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai” w wysokości 10 000 zł.

Działania dotyczące „Edukacji ceramicznej” odbywać się będą w 8 grupach, każda po 10 uczestników. Zajęcia zostaną przeprowadzone od czerwca do listopada 2017 r. Twórczość każdej z grup będzie prezentowana na osobnej wystawie. Łącznie 80 twórców z lokalnego środowiska będzie rozwijać się w dziedzinie ceramiki, która stanowi jedną z najbardziej indywidualnych form wypowiedzi artystycznej. Warsztaty doskonalić będą sprawność manualną, pobudzać wyobraźnię, kreatywne myślenie, zdolności przestrzennego myślenia, umiejętność wypowiadania się przez dzieło. Przyswajana będzie wiedza ogólna z zakresu historii sztuki, ceramiki, budowanie odniesień kulturowych. W działaniach pojawi się element interdyscyplinarny łączący ceramikę z fotografią, rzeźbą, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem 3D. Projekt „Edukacja ceramiczna” został przygotowany przez Magdalenę Zmyśloną, pochodzącą z Gostynia artystkę specjalizującą się w ceramice, a także przez Przemysława Pawlaka. Realizacja projektu jest kamieniem milowym w drodze do utworzenia w GOK „Hutnik” stałej pracowni ceramicznej. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Edukacja Kulturalna.

Projekt „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai” inspirowany jest najstarszym zdaniem w historii języka polskiego, zapisanym w XIII wiecznym Śląsku, we wpisanej na listę UNESCO Księdze Henrykowskiej. Celem projektu jest edukacja kulturowa poprzez organizację wyjazdów studyjnych do miejsc ważnych dla kultury narodowej, związanych z dziedzictwem Piastów Śląskich. Śląsk w XIII wieku był najlepiej rozwiniętą gospodarczo i kulturowo dzielnicą Polski, zarazem łącznikiem między naszą kulturą, a kulturą zachodniej Europy. Wbrew obiegowym opinią śląskie elity nie były zniemczone, wręcz przeciwnie, cechowały się wysokim poziomem świadomości dynastycznej i poczuciem, tego do dziś nazwalibyśmy początkami polskiej tożsamości. Uczestnicy wyjazdów odwiedzą: Legnicę, Wrocław, Lubiąż, Trzebnicę, Henryków. Odwiedzą miejsca: zamek, klasztory, pole bitwy, nekropolie. Autorem projektu „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai” jest Przemysław Pawlak. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Kultury Dostępnej.

https://www.gostyn.pl/Ministerialne_pieniadze_dla_Hutnika.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl