Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

02 lipca 2015

Nagroda Europejska za projekt z udziałem gostynian

„Wspólne korzenie, wspólne atuty, aktywne partnerstwa miast” – opatrzony tym tytułem międzynarodowy projekt, w którym uczestniczyli także gostynianie, otrzymał Nagrodę Europejską 2014. Uroczystość wręczenia nastąpiła w poniedziałek 29 czerwca 2015 roku w niemieckim Bordesholm. Oprócz Gostynia, w realizowanym w październiku 2014 roku projekcie reprezentowana była także łotewska Kekava.
Począwszy od roku 1993 Nagrody Europejskie przyznawane są przez niemiecki Instytut Partnerstwa Europejskiego i Współpracy Międzynarodowej (IPZ). Wyróżniane są najlepsze lokalne inicjatywy, w których oprócz Niemców aktywnie uczestniczą obywatele innych krajów. Nagroda nie ma charakteru finansowego, przynosi jednak prestiż laureatom.
W tym roku instytut przyznał nagrody w trzech kategoriach – za najlepszy projekt partnerski, za najlepszy projekt młodzieżowy, a także nagrodę specjalną z okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego. Niemiecko-łotewsko-polskie przedsięwzięcie uznano za najciekawsze i nagrodzono w pierwszej z powyższych kategorii.
„W myśl motta Unii Europejskiej »Zjednoczeni w różnorodności«, uczestników z Bordesholm, Gostynia i Kekavy zbliżyły zarówno podobieństwa, jak i różnice: kulinarne, kulturalne i językowe. W sposób szczególny chcemy jednak poprzez tę nagrodę podkreślić nasze uznanie za podjęcie debaty historycznej na temat II wojny światowej, co służy uczuleniu uczestników dyskusji na kwestię odpowiedzialności za pokojową przyszłość Europy” – mówiła Marijke Mulder, szefowa IPZ, podczas gali w bordesholmskim kinie.
Przypomnijmy, że w realizację projektu, dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Europa dla obywateli”, zaangażowana była ze strony Gostynia grupa uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 2, a także przedstawiciele organizacji skupiających seniorów (informacja o projekcie - tutaj).
Jak zaznaczył Helmut Tiede, burmistrz Bordesholm, nagrodę przyznano gospodarzom projektu, ale wyróżnienia by nie było, gdyby nie polscy i łotewscy przyjaciele. Podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie projektu. Wdzięczny był również delegacjom z Gostynia i Kekavy, które zaproszone zostały na uroczystość wręczenia nagrody. Galę uświetnił krótkim koncertem powołany doraźnie do życia kwintet wokalno-instrumentalny gostyńskiego Gimnazjum nr 2.
List gratulacyjny do władz Bordesholm oraz do Stowarzyszenia Partnerstwo Niemiecko-Łotewskie Bordesholm – Ķekava, które koordynowało realizację nagrodzonego projektu, wystosował burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. Podziękował w nim między innymi za zaproszenie Gostynia do udziału w przedsięwzięciu.

https://www.gostyn.pl/Nagroda_Europejska_za_projekt_z_udzialem_gostynian.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl