Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

23 czerwca 2017

Gostyń – Drezno: „Most pokoleń” w rocznicę tragicznych wydarzeń

„Most pokoleń Gostyń – Drezno 1942-2017. Pamiętamy!” – takie hasło towarzyszyło obchodom 75. rocznicy stracenia na gilotynie 12 członków Tajnej Organizacji Wojskowej „Czarny Legion”. We wtorek 20 czerwca 2017 roku do niemieckiego Drezna udała się grupa gostynian, by uczcić pamięć zamordowanych tam rodaków. Honorowy patronat nad uroczystościami objęli ministrowie spraw zagranicznych: Polski – Witold Waszczykowski, oraz Niemiec – Sigmar Gabriel.
W skład delegacji, na czele której stał Mirosław Żywicki, przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, wchodzili: kombatanci, przedstawiciele rodzin czarnolegionistów, uczniowie i ich opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu, której „Czarny Legion” jest patronem, a także samorządowcy. Obecni byli także przedstawiciele mediów.
Uroczystości rozpoczęły się od manifestacji oraz złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w miejscu stracenia – na Placu Monachijskim.
Reprezentujący drezdeński samorząd Detlef Sittel, I zastępca nadburmistrza Drezna, zaznaczył, że wprawdzie od tych dramatycznych wydarzeń minęło 75 lat, ale trzeba zachować pamięć i oddać hołd ofiarom. „Zbrodnie reżimu nazistowskiego są częścią naszej historii” – przyznał. – „Niestety, nie możemy tego odmienić, ale uznajemy winę Niemiec i obowiązek, jaki na nas spada, za tę ciemną kartę naszej niemieckiej historii”.
Z zadowoleniem odnotował wielokierunkową współpracę między mieszkańcami Gostynia i Drezna, deklarując gotowość do wspierania wspólnych przedsięwzięć, zwłaszcza z udziałem ludzi młodych.
Mirosław Żywicki podkreślił w swoim wystąpieniu bohaterstwo czrnolegionistów. „Mieszkańcy Gostynia podęli walkę z okupantem, pomimo olbrzymiego ryzyka dekonspiracji. Miejscową ludność poddawano całkowitej kontroli, a działacze ruchu oporu byli traktowani z bezwzględną surowością – jako najwięksi wrogowie systemu zła” – powiedział.
Zaznaczył też, jak ważna jest pamięć. „Naszym wspólnym obowiązkiem – Polaków i Niemców – jest pamiętać o tragedii z 1942 roku, ale równocześnie robić wszystko, aby takie zdarzenia nigdy się nie powtórzyły. Dziękujemy naszym drezdeńskim przyjaciołom, że od wielu lat w dniu tej rocznicy są tu razem z nami, i że wspólnie składamy hołd Bohaterom; chylimy czoła w miejscu Ich kaźni” – dodał na zakończenie.
Chwilę zadumy i złożenie kwiatów przy pomniku straconych gostynian na nowym cmentarzu katolickim przy Bremer Strasse poprzedziły dwa wystąpienia. W imieniu rodzin czarnolegionistów głos zabrała Monika Poświatowska-Gałat, cioteczna wnuczka zgilotynowanego w Dreźnie Józefa Moskwy. „Kiedy (…) staliśmy na Placu Monachijskim – w miejscu, gdzie zginął brat mojej babci, oczyma wyobraźni widziałam tę egzekucję. Dreszcz przeszedł mi po plecach. To jakiś niewyobrażalny koszmar. Ile bólu, ile smutku, ile cierpienia… To naprawdę niewiarygodne, ale jednak prawdziwe” – mówiła.
Zwróciła uwagę na fakt, że na obecny kształt relacji z Niemcami mają wpływ wydarzenia sprzed lat. „Stoimy tu wspólnie, w symbolicznym miejscu, przy pomniku gostynian, aby przypomnieć tamte okrutne wydarzenia ku przestrodze. Ale także po to, by pokazać, że naszą przyszłość i przyszłość naszych dzieci musimy budować razem. Budujmy zatem wspólnie ten most pokoleń. Opowiadajmy o historii i pokazujmy jej ślady naszym dzieciom. Spotykajmy się, by lepiej się poznawać i porozumiewać. Mamy jedno życie, mamy jeden świat”.
W imieniu antyfaszystów głos zabrał dr Horst Stoschek. Następnie w cmentarnej kaplicy ks. prałat Artur Przybył odprawił mszę świętą w intencji członków „Czarnego Legionu”.
Wieczorem w ogrodzie przy Muzeum Kraszewskiego gostynianie spotkali się z drezdeńskimi partnerami – członkami Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii oraz Zrzeszenia Antyfaszystów Saksonii. Nazajutrz gospodarze zapoznali gości z przeszłością Drezna i okolic, pokazując między innymi dwa miejsca mające w historii tych ziem szczególne znaczenie: twierdzę Königstein i Budziszyn.
Organizatorami obchodów 75-lecia byli: po stronie gostyńskiej – Urząd Miejski w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu i Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” przy współpracy ze Związkiem Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych, zaś po stronie niemieckiej – Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Reżim Nazistowski - Zrzeszenie Antyfaszystek i Antyfaszystów Saksonii, a także Towarzystwo Niemiecko-Polskie Saksonii przy współpracy z władzami samorządowymi miasta Drezna i Saksonii, Fundacją Saksońskie Miejsca Pamięci oraz Stowarzyszeniem Komitet Placu Monachijskiego.

Pliki do pobrania:

https://www.gostyn.pl/Rocznica_tragicznych_wydarzen_w_Dreznie.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl