Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

23 czerwca 2016

Uwaga upały

Meteorolodzy ostrzegają: w najbliższym czasie spodziewane są dokuczliwe upały. Od czwartku 23 czerwca 2016 roku od godziny 13.00 do niedzieli 26 czerwca 2016 roku do godziny 18.00 obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Poznaniu.

W związku z zapowiadanymi wysokimi temperaturami, wzrasta także ryzyko udaru słonecznego, może dojść do uszkodzeń asfaltowych nawierzchni dróg. Wyższe będzie także zagrożenie pożarowe.

Gdy temperatura powietrza osiąga 30°C i więcej, należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore. Aby zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych skutków upałów należy ograniczyć wychodzenie z domu w czasie najwyższych temperatur, w szczególności w godz. 10.00 - 15.00, a jeżeli wyjście na zewnątrz jest konieczne trzeba pamiętać o zastosowaniu kosmetyków z wysokim filtrem UV. W tych dniach należy również unikać forsownego wysiłku fizycznego i 2-3 godz. dziennie spędzać w chłodnym, klimatyzowanym pomieszczeniu.

Podczas upałów trzeba także pamiętać o odpowiednim chłodzeniu i nawadnianiu organizmu. W ochłodzeniu organizmu pomoże branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało. Także ubiór ma duże znaczenie. Najlepiej zakładać jasne, lekkie, luźne, bawełniane lub lniane ubrania, wygodne i przewiewne obuwie oraz zawsze pamiętać o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV. Aby odpowiednio nawodnić organizm powinno się pić duże ilości wody i spożywać chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu (pomidory, sałaty, ogórki, marchew).

Zmniejszać temperaturę w domu lub mieszkaniu powinno się odsłaniając i otwierając okna w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa oraz w miarę możliwości wyłączać sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne.

W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, a następnie zwilżyć twarz i zwrócić się o pomoc w najbliższym punkcie opieki medycznej. Jeżeli człowiek majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność należy niezwłocznie wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia osobę trzeba przenieść w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów i przykładać zimne okłady w okolice szyi, pach i pachwin oraz nieprzerwanie wachlować. Jeśli osoba straci przytomność należy ułożyć ją w pozycji bezpiecznej na boku.

Trzeba również pamiętać o osobach w podeszłym wieku, chorych lub samotnych. W tych dniach osoby te należy otoczyć szczególną opieką.

Upał sprzyja wypoczynkowi nad wodą, a w tym miejscu trzeba zachować szczególną ostrożność. Większość utonięć i podtopień jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych. Na kąpielisku strzeżonym i odpowiednio oznakowanym, jeżeli jest się początkującym pływakiem, należy pływać tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Natomiast czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają wytrawni pływacy. Aby uniknąć niebezpieczeństwa nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu, może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności, a po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz, nie należy też kąpać się zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej pół godziny. Podczas pływania i kąpieli należy zwracać uwagę na innych kąpiących się, ponieważ ktoś może potrzebować pomocy. Jeśli zauważy się przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą, natychmiast należy wezwać pomoc – powiadamiając Ratownika WOPR lub Policji, Straży Miejskiej.

W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek zjawisk mogących zagrażać zdrowiu lub życiu ludzi lub zwierząt, należy niezwłocznie powiadomić służby ratownicze – dzwoniąc na numer alarmowy służb ratowniczych 112, bądź na numer alarmowy Straży Miejskiej 507154706.

By otrzymywać ostrzeżenia o lokalnych zagrożeniach pobierz bezpłatną aplikację Regionalny System Ostrzegania przygotowaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Więcej o aplikacji i o tym jak ją zainstalować można dowiedzieć się tutaj.

https://www.gostyn.pl/Uwaga_upaly.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl