Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

05 października 2015

Wydłużył się szlak „Śladami historii…”

Powiększył się gostyński szlak „Śladami historii…” W piątek 2 października 2015 roku oznakowanych zostało osiem kolejnych obiektów. Teraz jest ich łącznie 20.
Projekt „Śladami historii…” polega na sukcesywnym znakowaniu obiektów i miejsc, które odegrały istotną rolę w historii miasta i ziemi gostyńskiej. Realizowany przez gminę Gostyń projekt służy zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Znakowane są miejsca i obiekty, o których wiedza historyczna nie zawsze jest powszechnie znana, choć były (lub nadal są) świadkami ważnych wydarzeń dla miasta i regionu. Partnerem w realizacji projektu jest Muzeum w Gostyniu.
Pierwsze cztery tablice zainstalowane zostały przed niespełna trzema laty. Kolejnych osiem ustawiono w roku 2013.
W 2012 roku dwie tablice zamontowano na placu K. Marcinkowskiego (przed dawną oberżą i przed szpitalem), a dwie kolejne na Rynku (prezentują sam plac oraz ratusz). Kolejne tablice stanęły: przed kościołem farnym pw. św. Małgorzaty, obok siedziby Muzeum, przy kinie „Pod Kopułą”, przed kamienicą na ul. Kolejowej będącą przez lata siedzibą hoteli (ostatnim był Hotel „Polonia”), przy Strzelnicy, na ulicy 1 Maja (przy ulicy Na Fosie), na Nadolniku, oraz w miejscu dawnej lokalizacji synagogi (skrzyżowanie ulic Helsztyńskiego i Kolejowej).
W tym roku oznakowano: gmach sądu, cztery budynki przy ul. Wrocławskiej (kościół pw. Ducha Świętego, siedzibę władz samorządowych, Bibliotekę Publiczną oraz gmach liceum), najstarszą szkołę w mieście (to dzisiejsze Gimnazjum nr 1), siedzibę Powiatowego Banku Spółdzielczego (niegdyś mieścił się tam hotel i księgarnia), a także kamienicę przy ul. Powstańców Wielkopolskich 10 (tzw. „Bombonierę”).
Oprócz krótkiego tekstu w języku polskim oraz opisu w językach angielskim i niemieckim, na każdej tablicy znajduje się schematyczny plan najbliższej okolicy wraz z grafiką prezentującą dawny wizerunek opisywanego miejsca lub obiektu. Za pomocą zlokalizowanego u dołu planszy kodu QR posiadacze urządzeń mobilnych mogą uzyskać szersze informacje, korzystając z serwisu internetowego (it.gostyn.pl), który jest systematycznie rozbudowywany. Autorem tekstów jest Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu. Rysunki wykonał Marek Ratajczyk. Prace dokumentacyjne, konstrukcyjne i budowlane realizowało Biuro Projektowe „TISZ DESIGN” ze Śremu.

https://www.gostyn.pl/Wydluzyl_sie_szlak_Sladami_historii.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl