Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

26 czerwca 2013

BUDUJĄ MOST POKOLEŃ

Gostyńsko-drezdeński most pokoleń budują miejscowi kombatanci i członkowie Związku Antyfaszystów z Drezna. Międzynarodowe spotkanie z udziałem młodzieży zorganizowane zostało w poniedziałek 24 czerwca 2013 roku w Dreźnie. Data to nieprzypadkowa, gdyż w tym mieście dokładnie 71 lat temu ścięto na gilotynie dwunastu gostynian, członków tajnej organizacji wojskowej „Czarny Legion”.
Intencją projektu, realizowanego przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, jest przekazanie młodemu pokoleniu relacji o wydarzeniach znanych im najczęściej z podręczników, książek, filmów, czasami z opowiadań dziadków lub pradziadków. Weterani chcą jednocześnie zadbać o to, aby nigdy więcej nie miały miejsca takie wydarzenia, które były ich udziałem. Jak zaznaczają, o przeszłości należy bezwzględnie pamiętać, gdyż niesie ona przestrogę i obliguje do tego, aby żyć w zgodzie i wspólnie kształtować pokojową przyszłość.
Do udziału w projekcie gostyńscy kombatanci zaprosili młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1, noszącej imię „Czarnego Legionu”. 16 uczniów „Jedynki”, wraz z koleżankami i kolegami z dwóch drezdeńskich szkół (Gymnasium Dresden-Plauen, 36. Mittelschule), wysłuchało opowieści Mariana Sobkowiaka, jedynego żyjącego czarnolegionisty, oraz drezdeńczyka Rolanda Heringa, który zrelacjonował wojenne przeżycia swego ojca. Młodzież miała również okazję do indywidualnych rozmów z oboma prelegentami.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu katolickim, gdzie gostynianie wraz z drezdeńskimi gospodarzami spotkali się przy tablicy pamiątkowej poświęconej zamordowanym członkom „Czarnego Legionu”. Oprócz kombatantów i młodzieży, udział w uroczystości wzięli przedstawiciele drezdeńskich organizacji współpracujących z Gostyniem, a także samorządowcy. Władze Drezna reprezentował Winfried Lehmann, zastępca nadburmistrza, a Gminę Gostyń – burmistrz Jerzy Kulak oraz Tomasz Piotrowiak, radny Rady Miejskiej, członek Komisji Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych. W krótkich wystąpieniach obaj burmistrzowie podkreślili z zadowoleniem fakt, że relacje gostyńsko-drezdeńskie są coraz bliższe, o czym świadczy choćby fakt, że dzień przed uroczystościami w Dreźnie na gostyńskim rynku i w parku grała Symfoniczna Orkiestra Dęta z Drezna.
Oddając hołd czarnolegionistom przed tablicą złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Podobnie uczczono pamięć zamordowanych gostynian w miejscu ich stracenia – na dziedzińcu Uniwersytetu Technicznego na Placu Monachijskim. Głos zabrał tu Kazimierz Rogala, prezes zarządu gostyńskiego koła ZKRPiBWP, który zaznaczył, że efekty procesu pojednania dają weteranom siłę do dalszej pracy i do realizacji choćby takich projektów, jak ten. Grupa zwiedziła nową ekspozycję stałą w zlokalizowanej tuż obok izbie pamięci. Wystawa ta zawiera również specjalną część poświęconą zarówno „Czarnemu Legionowi”, jak i powojennej historii gostyńsko-drezdeńskich przedsięwzięć na rzecz pojednania między narodami.
Młodzież miała też okazję do krótkiego spaceru po starówce. Na zakończenie pobytu gości z Gostynia podjęło Towarzystwo Niemiecko-Polskie Saksonii, które wsparło Związek Antyfaszystów w organizacji wizyty. Ma ono swą siedzibę w Muzeum Kraszewskiego. Jego kierowniczka Joanna Magacz oprowadziła gostynian po nowo zorganizowanej ekspozycji, a także po wystawie czasowej poświęconej wybitnemu reżyserowi i aktorowi Romanowi Polańskiemu. Młodzież z „Jedynki” dała też krótki koncert.
Drugi etap projektu przewidziano jesienią. Drezdeńczycy tradycyjnie odwiedzą Gostyń w październiku, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających rozstrzelanie 30 gostynian na miejscowym rynku – w 74. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.
ZKRPiBWP otrzymał z Gminy Gostyń dotację wspierającą realizację projektu. Na organizację wizyty gostynian w stolicy Saksonii tamtejszy Związek Antyfaszystów uzyskał dofinansowanie ze strony władz Drezna.

https://www.gostyn.pl/BUDUJA_MOST_POKOLEN.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl