Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

18 stycznia 2018

Dokumentować, badać, informować, upamiętniać

Portal internetowy www.gaso-gostyn.pl i Muzeum w Gostyniu zapraszają w sobotę 27 stycznia 2018 roku o godz. 17.00 na wykład Małgorzaty Przybyły z Międzynarodowej Służby Poszukiwań pod tytułem „Ofiary prześladowań nazistowskich i ich rodziny”, które odbędzie się w sali konferencyjnej gostyńskiego muzeum. Spotkanie jest częścią projektu „Dokumentować, badać, informować, upamiętniać”.

Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób można składać wnioski, by odnaleźć informacje o prześladowanych Polakach przez III Rzeszę. Efektem dotychczasowych prac ITS jest m.in. odnalezienie rodziny Tadeusza Tomaszewskiego, ofiary obozu koncentracyjnego w Neuengamme, który w latach okupacji mieszkał w Gostyniu i pracował jako fryzjer.

Międzynarodowa Służba Poszukiwań (International Tracing Service – ITS) jest centrum dokumentacji losów ofiar reżimu narodowosocjalistycznego oraz ocalałych osób. Z ponad 30 milionów dokumentów zgromadzonych w archiwum, osoby prześladowane oraz ich potomkowie otrzymują od ITS informacje dotyczące doznanych represji. Archiwum stanowi jednocześnie podstawę do prowadzenia badań naukowych i edukacji. Aby w pełni sprostać powierzonym zadaniom, ITS korzysta z międzynarodowej współpracy z miejscami pamięci, archiwami i innymi instytucjami prowadzącymi badania naukowe. ITS upamiętnia ofiary holocaustu i nazistowskich zbrodni oraz wnosi trwały wkład w kulturę pamięci. Od 2013 roku oryginalne dokumenty archiwum zostały wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Nadzór nad Międzynarodową Służbą Poszukiwań (ITS) sprawuje Międzynarodowa Komisja, składająca się z przedstawicieli jedenastu państw: Belgii, Francji, Niemiec, Grecji, Izraela, Włoch, Luksemburga, Holandii, Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Działalność ITS w całości finansowana jest z budżetu Rzecznika Rządu ds. Kultury i Mediów.

Partnerem instytucjonalnym ITS jest obecnie Niemieckie Archiwum Federalne.

https://www.gostyn.pl/Dokumentowac__badac__informowac__upamietniac.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl