Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

03 października 2019

Drezno: Młodzi gostynianie debatowali o małych ojczyznach

Z udziałem przedstawicieli gostyńskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej toczyły się obrady międzynarodowej konferencji „International Dresden Dialogue”, która odbyła się od 26 do 29 września 2019 roku w Dreźnie. Bartosz Bielka, Karol Janicki i Karolina Płóciennik, wraz z młodzieżą z 23 europejskich miast i z wenezuelskiej stolicy Caracas, aktywnie uczestniczyli w warsztatach, dyskusjach oraz zajęciach integracyjnych. Zaproszenie wystosowały władze samorządowe Drezna.
Tematem przewodnim konferencji była „mała ojczyzna”. Niemieckie słowo „Heimat” oznacza rodzinne strony, z którymi człowiek zazwyczaj jest silnie związany emocjonalnie. Czy pojęcie to znane jest poza Niemcami? Czy znaczenie tego słowa ulega modyfikacjom we współczesnym świecie? Jak na rodzinne strony patrzą ludzie młodzi, którzy zaczynają mieć wpływ na kształtowanie współczesnej i przyszłej Europy, współczesnego i przyszłego świata? – takie pytania stawiali organizatorzy. Ich intencją było zapoznanie się z opinią „młodych dorosłych” (jak określano mających od 16 do 22 lat uczestników konferencji) na temat lokalnych wyzwań, tych związanych z ich rodzinnymi stronami, w szerszej perspektywie. Jednocześnie drezdeńczycy poszukiwali u zagranicznych przyjaciół dodatkowych inspiracji do działania w związku z ubieganiem się przez stolicę Saksonii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025. Kampania toczy się pod hasłem „Nowa Ojczyzna Drezno 2025” („Neue Heimat Dresden 2025”).
Pierwszy dzień obejmował prezentację własnego pojmowania „małej ojczyzny”. Podczas inauguracyjnego spotkania gostynianie zaprezentowali swoją wizję ich rodzinnego Gostynia. Dzień drugi miał odpowiedzieć na pytanie, jakie pomysły mają młodzi ludzie na zmienianie lokalnej rzeczywistości, a trzeciego dnia młodzież dyskutowała o skutecznych metodach na wdrażanie jej pomysłów w życie. Wypracowane podczas warsztatów idee mieli okazję zaprezentować m.in. nadburmistrzowi Drezna Dirkowi Hilbertowi.
Aktywnie spędzony czas z młodzieżą z takich krajów jak m.in. Szwecja, Finlandia, Izrael, Grecja, Bułgaria, czy Słowenia, a także wymiana pomysłów na aktywne działania w lokalnym środowisku, powinny zaowocować licznymi kreatywnymi pomysłami gostyńskich młodzieżowych radnych.
Opiekunem grupy z Gostynia podczas pobytu w Dreźnie była Izabela Nowak, germanistka z SP 5.

Na tytułowym zdjęciu: reprezentanci Gostynia z nadburmistrzem Drezna Dirkiem Hilbertem.
Fot. Izabela Nowak

https://www.gostyn.pl/Drezno_Mlodzi_gostynianie_debatowali_o_malych_ojczyznach.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl