Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

10 sierpnia 2017

Dwa jubileusze – w polsko-francuskim gronie

„Dumni z drogi, jaką razem przebyliśmy, podejmujemy wspólne zobowiązanie kontynuować i rozwijać jeszcze bardziej naszą współpracę” – głosi deklaracja zawarta na odnowionej po 15 latach Karcie Przyjaźni. 10 sierpnia 2017 roku podpisy pod tym dokumentem złożyli przedstawiciele Gostynia – burmistrz Jerzy Kulak oraz Piotr Radojewski, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia „Dom Europejski”, a także francuscy partnerzy z gmin Płaskowyżu Wschodniego Rouen oraz Stowarzyszenia „Europa ponad podziałami” i reprezentanci podpoznańskiego Lubonia, z którym Francuzi również utrzymują bliskie relacje.
Uroczystość miała miejsce w pałacu w Rokosowie, czyli w tym samym miejscu, gdzie 15 lat temu gostynianie parafowali dokument, który nadał formalny charakter nawiązanym w 1994 roku kontaktom.
„Odkąd tylko sięgam pamięcią, zwasze mieliśmy kontakty z Francją, a przyjaciele z Normandii bywali też częstymi gośćmi w moim rodzinnym domu. Tak jest zresztą do dziś. To najlepszy dowód, że przyjaźnią się nie karty, lecz ludzie” – mówił burmistrz Jerzy Kulak.
Spotkanie w Rokosowie było również okazją do wręczenia ochodzącemu w tym roku 20-lecie Stowarzyszeniu „Dom Europejski” najwyższej nagrody gminy Gostyń pod nazwą „Laur Gostynia”. Podjętą w tej sprawie 18 kwietnia br. uchwałę Rady Miejskiej w Gostyniu zrealizował jej przewodniczący Mirosław Żywicki. W swoim krótkim wystąpieniu przypomniał, że wniosek złożyło Gostyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet „Jestem”. Działalności "Domu Europejskiego", nie tylko w kontekście współpracy z Francją, poświęcony był kilkunastominutowy materiał filmowy, którego premiera miała miejsce bezpośrednio przed uhonorowaniem stowarzyszenia „Laurem”.
„Przyznają Państwo, że dorobek jest naprawdę imponujący. No i na pewno stowarzyszenie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa” – dodał przewodniczący Mirosław Żywicki.
Francuzi przyjechali z wizytą we wtorek 9 sierpnia. Jak każe tradycja, nocują w domach swych gostyńskich przyjaciół. W programie tygodniowego pobytu, oprócz udziału w obchodach 20-lecia Stowarzyszenia „Dom Europejski”, przewidziano między innymi polsko-francuską debatę na temat redefiniowania Unii Europejskiej w kontekście aktualnych wydarzeń, a także udział w warsztatach twórczości artystycznej i dożynkach na Świętej Górze.

20-leciu "Domu Europejskiego" i jego działalności międzynarodowej poświęcona jest także okolicznościowa wystawa pt. "Zapisane karty przyjaźni - dwie dekady partnerstwa". Otwarcie miało miejsce 10 sierpnia wieczorem w Gostyńskim Ośrodku Kultury "Hutnik". Ekspozycję można zwiedzać w holu na parterze budynku przy ul. Hutnika 4.

https://www.gostyn.pl/Dwa_jubileusze_-_w_polsko-francuskim_gronie.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl