Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

27 września 2021

Gostyń wyróżniony nagrodą im. Norberta Barlickiego

Gmina Gostyń została wyróżniona Nagrodą Samorządową im. Norberta Barlickiego za 2021 rok. Nagrodę podczas uroczystej gali odebrał Jerzy Kulak burmistrz Gostynia.

Kapituła doceniła działania gminy Gostyń na 3 polach – finansów, ekologii i działań społecznych. Nagroda została przyznana za odważne i odpowiedzialne podejście do finansów samorządu gminnego. Kapituła nagrody doceniła szereg decyzji dotyczących finansów samorządu tzn. zaplanowaną, wieloletnią pracę na rzecz oddłużenia gminy, która pozwala bezpiecznie i z optymizmem patrzeć w przyszłość. W 2010 roku , gdy Jerzy Kulak obejmował urząd burmistrza, zadłużenie gminy wynosiło ponad 25% dochodów, w tym roku wynosi tylko 6%, a planowane jest w kolejnych latach całkowite zredukowanie zadłużenia – wyjaśniła przyznanie nagrody gminie Gostyń kapituła nagrody.

Docenione zostały również działania samorządu w zakresie ekologii. Gostyń, jako jeden z nielicznych samorządów w Wielkopolsce już kilka lat temu uruchomił własny program dopłat do wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła. Co ważne, zgodnie z zapowiedziami burmistrza Kulaka program ten nie ma limitów finansowych, a wsparcie samorządu trafi do każdego chętnego mieszkańca. Dzięki temu wymieniono już kilkaset „kopciuchów’, poprawiając znacząco jakość powietrza w sezonie grzewczym. Samorząd gminy Gostyń dużą wagę przykłada do rewitalizacji terenów zielonych, a w ciągu ostatnich lat dokonano wielu nasadzeń drzew, w tym drzew miododajnych. Gostyń zachęca też mieszkańców do picia gostyńskiej kranówki (ograniczenie odpadów PET), ale także realizuje innowacyjne projekty, jak wykorzystanie farb antysmogowych do wykonania murali w mieście. Jedną z pierwszych moich decyzji już w 2010 roku była rezygnacja  z zakupu tradycyjnego papieru, na rzecz papieru pochodzącego z recyklingu, który przez ostatnią dekadę był używany w Urzędzie Miejskim i stał się niejako znakiem rozpoznawczym samorządu gminy Gostyń. Samorządu świadomego, ekologicznego i innowacyjnego – podkreśla Jerzy Kulak.

https://www.gostyn.pl/Gostyn_wyrozniony_nagroda_im__Norberta_Barlickiego.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl