Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

05 stycznia 2018

Uczcili 99. rocznicę przyłączenia się do powstania

W piątek 5 stycznia 2018 roku w Parku Miejskim przy ulicy Strzeleckiej odbyły się obchody 99. rocznicy przyłączenia się gostynian do powstania wielkopolskiego.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. Wspomniał o udziale mieszkańców ziemi gostyńskiej w zrywie niepodległościowym, zainicjowanym 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. „Z miejsca, w którym dziś stoimy, wyruszyli 7 stycznia 1919 roku na front pod Poniecem, by walczyć o wolność i o Wielkopolskę w granicach Rzeczypospolitej” – powiedział. Zaznaczył również, że rok, który właśnie się zaczął, będzie okazją do wspomnień wydarzeń sprzed 100 lat, kiedy to Polska odzyskała niepodległość. „W Wielkopolsce świętować będziemy podwójnie” – dodał, zwracając uwagę na przypadającą w grudniu 2018 roku setną rocznicę wybuchu powstańczego zrywu Wielkopolan. Na zakończenie poinformował, że trwają już prace nad organizacją uroczystych obchodów tych historycznych wydarzeń na terenie gminy i zachęcił wszystkich gostynian do aktywnej współpracy.
Następnie pod pomnikiem upamiętniającym wymarsz powstańców-ochotników na front złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Do pomnika podeszli przedstawiciele samorządów powiatowego i gminnego, miejscowych kół kombatanckich, delegacje placówek oświatowych i reprezentanci stowarzyszenia „Historia Militaris”.
Kwiaty złożono także na mogile powstańców, która znajduje się na gostyńskim cmentarzu parafialnym.

http://www.gostyn.pl/Gostynianie_uczcili_99__rocznice_przylaczenia_sie_do_powstania_wielkopolskiego.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl