Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

22 grudnia 2017

Gostyński Napoleon ponownie w TVP Historia

Kto jeszcze nie widział filmu „Dubler”, opowiadającego o intrydze angielskiego wywiadu z roku 1806 z udziałem świętogórskiego kapłana Stefana Błażewskiego, jednej z najbardziej zagadkowych postaci związanych z Gostyniem, będzie miał okazję to zrobić w najbliższych dniach. Kanał TVP Historia zapowiada dwie powtórkowe emisje.

„Dubler” pokazany zostanie w przedświąteczną sobotę 23 grudnia 2017 roku o godz. 23.00, a także w czwartek 28 grudnia 2017 roku o godz. 9.10.

Przypomnijmy, że prapremierowy pokaz miał miejsce w czerwcu w gostyńskim kinie „Pod Kopułą” w ramach spotkania, w którym uczestniczyła autorka scenariusza i reżyserka – dr Dagmara Spolniak.

Ksiądz Stefan Błażewski miał być jakoby uderzająco podobny do Napoleona Bonaparte. W roku 1806 zaplanowano misterną akcję porwania władcy. Wykorzystując maszynę do gry w szachy zwaną „mechanicznym Turkiem”, Brytyjczycy zamierzali zwabić i uprowadzić cesarza, a w jego miejsce podstawić sobowtóra. Dokumentów, na podstawie których można by odtworzyć przebieg tej akcji, na razie nie udało się odnaleźć. Tym niemniej podejmowane były takie próby. Są relacje ustne spisane w starych kronikach, zapiski, terminy pobytu poszczególnych osób w konkretnych miejscach – to jednak tylko poszlaki, dowodów wciąż brak. Film Dagmary Spolniak próbuje uporządkować wiedzę na ten temat.

Kanał TVP Historia dostępny jest zarówno na naziemnej platformie cyfrowej, jak i w pakietach satelitarnych oraz w sieciach kablowych.

http://www.gostyn.pl/Gostynski_Napoleon_ponownie_w_TVP_Historia.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl