Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

19 września 2017

Irlandzki początek roku szkolnego

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu powitała nowy rok szkolny 2017/2018 wyjazdem gimnazjalistów z klas IIa i IIIa na obóz językowy do Dublina. Młodzież pod opieką wychowawców spędziła w Irlandii blisko tydzień – od 3 do 8 września.
Organizatorem obozu była Beata Karpińska-Kasztelan. Od 2003 roku współpracuje ona z Justyną Schramm-Mazurek, prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego z siedzibą w Poznaniu. Uczniowie – pod opieką nauczycielek: Renaty Zygmunt, Barbary Leciejewskiej i Joanny Bryl – przemierzyli Dublin wzdłuż i wszerz. Dzięki pani Justynie Schramm-Mazurek zapoznali się z historią miasta i całego kraju. Wyjazd obfitował w liczne atrakcje – zwiedzanie muzeów The National Museum of Dublin, Dublinia, wizytę w słynnej uczelni Trinity College czy w Katedrze Kościoła Chrystusowego. Dodatkową atrakcją był wyjazd do Belfastu w celu zwiedzenia The Museum of Titanic. Ciekawym doświadczeniem były wizyty w klimatycznych pubach, gdzie można było skosztować tradycyjnych potraw irlandzkiej kuchni, takich jak m.in. gulaszu z jagnięciny czy wołowiny, czy deserów brownie pie czy apple pie.
Dla uczniów był to nie tylko wyjazd krajoznawczy i kulturowy. Mogli wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi podczas warsztatów językowych, lekcji muzealnych czy poznając zasady gry w narodowe sporty irlandzkie: hurling czy futbol gaelicki. Zwiedzając wystawę z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkanocnego korzystali z materiałów audiowizualnych, co pokazało im, że język angielski jest bardzo zróżnicowany pod względem bogactwa słownikowego, akcentu i wymowy.

http://www.gostyn.pl/Irlandzki_poczatek_roku_szkolnego.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl