Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

Mammobus

Miejscowość: na parkingu w sąsiedztwie sklepu Brichomarche przy ul. Starogostyńskiej 12
Data rozpoczęcia: 2023-02-07 8.00
Data zakończenia: 2023-02-07 16.00

Mieszkanki gminy Gostyń w wieku od 50 do 69 lat, które nie odbywały profilaktycznych badań mammograficznych w ciągu minionych dwóch lat, mogą to zrobić we wtorek 7 lutego 2023 roku. Badania prowadzone będą w mammobusie, który stanie na parkingu w sąsiedztwie sklepu Brichomarche przy ul. Starogostyńskiej 12 - w godzinach od 8.00 do 13.00 oraz od 14.00 do 16.00. Rejestracja prowadzona jest od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 684141411 w godzinach od 8.00 do 16.00.
Na badania należy przynieść z sobą dowód osobisty i ważny dokument ubezpieczenia zdrowotnego.
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak aby łatwo można było rozebrać się do pasa. W dniu badania nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w górnej połowie ciała. Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.
Badania prowadzi zielonogórski Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk". Akcję w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

https://www.gostyn.pl/Mammobus.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl