Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

25 października 2017

Partnerzy ze Steinach z wizytą w Gostyniu

Delegacja samorządowa partnerskiego miasta Steinach z niemieckiej Turyngii przebywała od 20 do 23 października 2017 roku z wizytą w Gostyniu. Zaproszenie wystosowane zostało w związku z dwiema ważnymi uroczystościami: rocznicą tragicznych wydarzeń na gostyńskim rynku oraz poświęceniem i oddaniem do użytku nowych organów w bazylice na Świętej Górze.

Podniosła uroczystość upamiętniająca rozstrzelanie przed 78 laty przez Niemców 30 obywateli ziemi gostyńskiej wywarła na gościach ogromne wrażenie. Stojący na czele delegacji burmistrz Steinach Ulrich Kurtz oraz jego zastępca Sebastian Steinheisser złożyli pod pomnikiem wiązankę kwiatów w imieniu wszystkich mieszkańców partnerskiego miasta. Zgoła odmienne emocje wywołał natomiast wieczorny pobyt na Świętej Górze – udział w mszy, podczas której arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, poświęcił nowe organy w bazylice, a także wysłuchanie inauguracyjnego koncertu organowego w wykonaniu wirtuoza tego instrumentu – prof. Juliana Gembalskiego.

Wizyta w Gostyniu była również okazją do rozmowy z przedstawicielami władz samorządowych, burmistrzem Gostynia i przewodniczącym Rady Miejskiej w Gostyniu, a także z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu, o planach dalszej współpracy, w szczególności w zakresie wymiany uczniów. Kierownictwo „Jedynki” zaprosiło gości ze Steinach do szkoły. W spotkaniu uczestniczyła Petra Heppner, dyrektor szkoły Nordschule w Steinach, z którą dotąd utrzymywało kontakty nieistniejące już Gimnazjum nr 1. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Adam Jankowski oraz jego zastępca Waldemar Sadowski, do niedawna dyrektor Gimnazjum nr 1, zapewnili, że wdrożona właśnie reforma systemu oświaty w żaden sposób nie wpłynie na przyszłą współpracę. Strony potwierdziły, że w maju 2018 roku przyjedzie do Gostynia grupa uczniów ze Steinach, rozpoczynając w ten sposób trzeci cykl wymiany, uważanej przez obie strony za bardzo udaną.

Niemieccy goście odwiedzili też obchodzącą w tym roku jubileusz 70-lecia Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu. Oddziałowi dla Dzieci i Młodzieży podarowali zestaw ręcznie wykonanych zabawek – statków i łodzi, wyprodukowanych przez jedną z działających w Steinach firm. Biblioteka zrewanżowała się niemieckojęzycznym albumem o Polsce, przekazanym na ręce burmistrza Ulricha Kurtza. Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki, oprowadził przybyłych po obiekcie i zapoznał gości ze specyfiką gostyńskiej książnicy.

O przekazanie członkom niemieckiej delegacji pakietu wiedzy o tradycjach historycznych oraz kulturowych Gostynia i Wielkopolski zadbał Robert Czub, dyrektor gostyńskiego Muzeum. W sobotnie popołudnie goście zwiedzili gostyńskie stare miasto, a nazajutrz – stolicę naszego województwa.

http://www.gostyn.pl/Partnerzy_ze_Steinach_z_wizyta_w_Gostyniu.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl