Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

Wernisaż: Od ottońskich krypt do Tympanonu Dawidowego

Miejscowość: Gostyń
Miejsce: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu
Data rozpoczęcia: 2018-02-09 18.00
Data zakończenia: 2018-02-09

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu zaprasza w piątek 9 lutego o godz. 18.00 na wernisaż wystawy przedstawiającej najciekawsze zabytki romańskie francuskiego i niemieckiego kręgu kulturowego, a także najbardziej charakterystyczne obiekty tego okresu w Polsce.

Za pomocą zdjęć Jerzego Andrzejewskiego zbudowana zostanie opowieść o tym, że kultura polska już w okresie romanizmu inspirowała się Zachodem. Sprowadzano na nasze ziemie mistrzów z odległych warsztatów, dzięki czemu nasze obiekty wpisują się w długą listę wybitnych dzieł, pokrywających mapę Europy między X a XIII wiekiem.

Wybrane zostały zdjęcia z miejsc, które posiadały w średniowieczu olbrzymią rangę. Na zdjęciach pokazane zostaną budowle sakralne, głównie kościoły i klasztory. Podziwiać będzie można ich wygląd ogólny, elementy budowli, a także detale architektoniczne.

Opowieść zaczyna się w X wieku, gdy powstawały realizacje architektury ottońskiej, zachowane do dziś w formie surowych krypt Merseburga i Gernrode, a kończy pełnym finezji późnoromańskim Tympanonem Dawidowym z lat 30. XIII wieku, wykonanym w Trzebnicy.

Jerzy Andrzejewski z zawodu jest technikiem fotografii. Fotografią zajmował się od 1968 r., pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne. Od 2000 roku na stałe współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym, katalogach polskich muzeów oraz uczelni.

Wystawę będzie można obejrzeć do piątku 9 marca 2018 roku w godzinach pracy biblioteki.

Wernisaż: Od ottońskich krypt do Tympanonu Dawidowego
Wernisaż: Od ottońskich krypt do Tympanonu Dawidowego

https://www.gostyn.pl/Wernisaz_Od_ottonskich_krypt_do_Tympanonu_Dawidowego_39205.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl