Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

30 października 2019

Więcej młodzieży w samorządzie!

Blisko 40 przedstawicieli samorządów z Polski i Niemiec, członków Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej, wśród nich przedstawiciel gminy Gostyń, rozmawiało 28 i 29 października 2019 roku w ratuszu w Hanowerze na temat zaangażowania młodego pokolenia w życie lokalne oraz o przyszłości Unii Europejskiej. Poprzednie spotkanie Grupy odbyło się w czerwcu br. w Gostyniu i w Jarocinie.
Jak pokazały zaprezentowane podczas hanowerskiego posiedzenia przykłady z samorządów po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej, młodzieżowe rady miejskie mogą mieć formę zarówno sformalizowaną i popartą budżetem, jak też funkcjonować jako ciało doradcze, finansowane dzięki przychylności dorosłych rad miejskich. Wszyscy zgromadzeni jednogłośnie opowiedzieli się za włączaniem młodzieży w życie samorządu – i to począwszy od etapu planowania i opracowywania lokalnych strategii. Cyfrowe formy partycypacji mogłyby umożliwić udział, czy też zwiększyć aktywność młodych ludzi w samorządach. Zdecydowano, że na kolejne wiosenne posiedzenie Grupy zaproszona zostanie młodzież.
Maria Albers, kierowniczka Referatu Koordynacji Projektów z warszawskiego biura Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, opowiedziała o szerokim wachlarzu możliwości wsparcia wymiany młodzieży z Polski i Niemiec, jak również kraju trzeciego. Wnioski o dotacje można przesyłać do PNWM przez cały rok, jednak nie później, niż trzy miesiące przed rozpoczęciem projektu/wydarzenia. Zachęcała samorządy do wspierania projektów oparty na wymianie. Jako przykład samorządu przychylnego współpracy zagranicznej placówek oświatowych podała gminę Gostyń.
W drugiej części posiedzenia z udziałem Nory Hesse z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Berlinie i Katrin Langensiepen, eurodeputowanej z Hanoweru, rozmawiano na temat przyszłości Unii Europejskiej i roli w niej samorządów. Przedstawione zostały priorytety sprecyzowane przez przyszłą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Uczestnicy wyrazili życzenie, aby rola samorządów w polityce europejskiej była silniejsza niż dotychczas, podkreślając jednocześnie, że polsko-niemieckie partnerstwa miast i gmin, a tym samym dialog pomiędzy naszymi krajami, znacząco wpływa na budowanie silnej UE.
Mając na uwadze kondycję polsko-niemieckich partnerstw samorządowych i ich wpływ na budowanie pokoju i stabilności w Europie, Związek Miast Polskich, Instytut Spraw Publicznych i Deutsches Polen-Institut w Darmstadt w ramach projektu pt. „Polsko-niemieckie partnerstwa miast: fakty, potencjał, wyzwania” przeprowadzają analizę aktualnego stanu bilateralnych relacji pomiędzy miastami z Polski i Niemiec. Głównym celem projektu jest zbadanie przebiegu kooperacji, jej powodów, natężenia, motywacji, jak i szans oraz wyzwań związanych z podjęciem i kontynuowaniem kontaktów z miastem partnerskim. Ogólnopolski i ogólnoniemiecki zasięg badania pozwoli na zidentyfikowanie oczekiwań i barier, na które napotykają samorządy, będzie inspiracją do podejmowania dalszej współpracy i jej ulepszania.
Polsko-Niemiecka Grupa Robocza powstała w 1995 r. na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Związkiem Miast Polskich oraz niemiecką sekcją Rady Gmin i Regionów Europy. Członkami PNGR są również przedstawiciele wielkopolskich samorządów. Ze strony polskiej Grupie przewodniczy dr Piotr Głowski, prezydent Piły, a w pracach regularnie uczestniczą reprezentanci Gostynia, Jarocina, Kórnika i Rawicza. Do zadań Grupy należy wpieranie współpracy partnerskiej oraz poruszanie aktualnych tematów samorządowych ważnych dla polskich i niemieckich miast. Posiedzenia odbywają się naprzemiennie w Polsce i Niemczech dwa razy w roku. Kolejne spotkanie odbędzie się wiosną 2020 roku w Łodzi.

https://www.gostyn.pl/Wiecej_mlodziezy_w_samorzadzie_.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl