Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

22 października 2016

Wizyta z Drezna - w rocznicę tragedii

W obchodach 77. rocznicy rozstrzelania 30 obywateli ziemi gostyńskiej przez Niemców uczestniczyła delegacja z Drezna. W piątek 21 października 2016 roku, podczas uroczystej manifestacji, goście złożyli kwiaty pod pomnikiem w miejscu stracenia na gostyńskim rynku.
Przedstawiciele Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii oraz Stowarzyszenia Ofiar Prześladowanych przez Reżim Nazistowski – Zrzeszenia Antyfaszystek i Antyfaszystów Saksonii przybyli do Gostynia z dwudniową wizytą.
Goście wzięli udział we wszystkich punktach rocznicowego programu. Ponadto w sali konferencyjnej Muzeum w Gostyniu drezdeńczycy spotkali się z miejscowymi partnerami: członkami miejscowego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Czarnego Legionu oraz samorządu gminy. Minutą ciszy uczczono pamięć dwóch zmarłych w ttym roku członków Zrzeszenia Antyfaszystów – Karin Jeschke i Gerharda Lehmanna. Omówiono między innymi założenia do projektu opatrzonego roboczym tytułem „Most pokoleń Gostyń – Drezno. 1942–2017. Pamiętamy”, zaplanowanego do realizacji na czerwiec przyszłego roku, a związanego z 75. rocznicą ścięcia w stolicy Saksonii 12 młodych gostynian, członków „Czarnego Legionu”.
Każdego roku niemiecka delegacja odwiedza też miejsca związane z historią regionu. Tym razem goście odwiedzili Leszno, przedstawiane przez oprowadzającą drezdeńczyków przewodniczkę Marię Dobroń jako miasto otwarte na ludzi różnych nacji i kultur. Krótki pobyt w Lesznie w sobotę 22 października rozpoczął się od zapalenia znicza pod pomnikiem na placu Kościuszki – w miejscu stracenia 20 obywateli tego miasta i powiatu. Na trasie znalazły się także m.in.: Nowa Synagoga, ratusz, a także powstałe w połowie ubiegłego wieku z nagrobków przeniesionych ze zlikwidowanych cmentarzy protestanckich lapidarium rzeźby nagrobnej.
Gospodarzami wizyty drezdeńskiej delegacji byli: Muzeum w Gostyniu, Gostyński Osrodek Kultury „Hutnik” oraz Urząd Miejski w Gostyniu.

Fot. Radio Elka - Aldona Brycka-Jaskierska

https://www.gostyn.pl/Wizyta_z_Drezna_-_w_rocznice_tragedii.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl