„MUSICA SACROMONTANA” 2012: MISTRZ PENDERECKI NA ŚWIĘTEJ GÓRZE
02 października 2012Drugi weekend tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”, odbywającego się na Świętej Górze koło Gostynia, będzie prawdziwą gratką dla melomanów. W sobotę 6 października 2012 roku gościem festiwalu będzie Krzysztof Penederecki, wybitny polski kompozytor i dyrygent. Poprowadzi on Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, która zagra jego utwory. Nazajutrz mieć będzie miejsce koncert pianistyczny promujący nową płytę z utworami Alfonsa Szczerbińskiego, urodzonego w Gostyniu XIX-wiecznego twórcy.
W ocenie Wojciecha Czemplika, dyrektora artystycznego festiwalu, sobotni koncert (początek o 19.30) zapowiada się jako najbardziej doniosłe wydarzenie artystyczne w dotychczasowej historii imprezy. Pod batutą profesora Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zagra utwory Mistrza: „Agnus Dei”, „Serenadę na orkiestrę smyczkową”, oraz „Chaconne” z „Polskiego Requiem”. Ponadto publiczność będzie mogła wysłuchać „Serenadę na smyczki” E-Dur op. 22 autorstwa Antonína Dvořáka, jeden z ulubionych przez Krzysztofa Pendereckiego utworów.
Tegoroczną edycję Festiwalu Musica Sacromontana zamknie koncert niedzielny (początek o 18.30), poświęcony w całości twórczości Alfonsa Szczerbińskiego. Urodzony w Gostyniu w 1858 roku pianista i kompozytor, pozostawił po sobie bogaty dorobek, najczęściej w formie rękopisów. Są to głównie utwory fortepianowe oraz pieśni do słów XIX-wiecznych poetów polskich i niemieckich.
W styczniu 2012 roku tenor Tomasz Krzysica i Christophe Alvarez, pianista z Francji, spotkali się w pałacu Radziwiłłów w Antoninie k. Ostrowa Wielkopolskiego. To wyjątkowe miejsce, które w latach 1827 i 1829 odwiedził Fryderyk Chopin, stało się inspiracją do nagrania płyty z muzyką Alfonsa Szczerbińskiego. Premierę płyty zaplanowano na niedzielny wieczór 7 października. W interpretacji Christophe’a Alvareza usłyszymy 16 kompozycji – między innymi cykl „Pieśni bez słów”, Walca op. 17 i Poloneza, napisanego na pamiątkę przyjęcia Konstytucji 3 Maja.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Gmina Gostyń jest w gronie mecenasów imprezy.