Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

08 marca 2023

Spotkanie poetyckie z Markiem Klupsiem

Dla miłośników poezji Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu przygotowała przwdziwą ucztę. Na czwartek 23 marca 2023 roku na godzinę 18.00 zaplanowano spotkanie autorskie z Markiem Klupsiem, poznańskim twórcą, który swą młodość spędził w Gostyniu. Autor będzie promował swój najnowszy tomik zatytułowany „Wiersze pisane czasem”.
Marek Klupś urodził się w 1964 roku Lesznie, ale lata szkolne spędził w Gostyniu. Jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie mieszka od 1990 roku. Pierwsze rymowanki układał w szkole podstawowej, następnie nawiązał kontakt z Leszczyńskim Stowarzyszeniem Twórców Kultury. W prasie poznańskiej debiutował w okresie studiów, a już w 1985 roku jury Turnieju Poetyckiego o Statuetkę Drewnianej Sowy w Gostyniu przyznało mu trzecią nagrodę za wiersz pt. „Katharsis”. Cztery lata później uhonorowano go w Lesznie drugą nagrodą podczas Wojewódzkiego Konkursu „Konfrontacje 89”. W 1991 roku wydany został tomik jego młodzieńczych tekstów pt. „Codzienny znak zapytania”.
Pracował jako nauczyciel języka polskiego, następnie współtworzył Radio Eska, pracował w poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia (wówczas nazywało się ono Radio Merkury), tworzył słuchowiska w Radio Emaus. Występował na deskach Teatru Nowego w Poznaniu.
Pracując w branży finansowej stale szukał kolejnych wyzwań teatralnych. Brał udział w dwóch projektach Zenona Laskowika, po jego powrocie na scenę kabaretową. W konkursie recytatorskim dla aktorów w ramach Festiwalu Sztuki Słowa „Verba Sacra” w Teatrze Nowym w 2008 roku otrzymał nagrodę Związku Artystów Scen Polskich.
Poetyckie zainteresowania autora skupiają się zazwyczaj na człowieku, jego doznaniach, wątpliwościach wobec szybko zmieniającej się rzeczywistości, ale nie są też pozbawione lirycznych akcentów w kontekście własnych uczuć. Pomimo rozczarowania otaczającą codziennością - tak społeczną, polityczną czy religijną, pojawia się też nuta nadziei. Pozwala ona wierzyć, że w tym chaosie otaczających nas powikłanych zdarzeń, trzeba szukać we współczesnym człowieczeństwie choć nikłego światełka prawdy i sensu. Tej prawdy właśnie poszukuje Marek Klupś - prawdy, która widziana jego oczami ma często gorzki smak.
Wstęp na poetyckie spotkanie autorskie jest bezpłatny.

Spotkanie z M. Klupsiem - afisz
Spotkanie z M. Klupsiem - afisz

https://www.gostyn.pl/Spotkanie_poetyckie_z_Markiem_Klupsiem.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl