Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

08 października 2013

GOSTYŃ – DREZNO: WIZYTA NIE TYLKO W SPRAWIE KULTURY

Dr Ralf Lunau, burmistrz Drezna ds. kultury, złożył w sobotę 5 października 2013 r. wizytę w Gostyniu. To były godziny wypełnione licznymi spotkaniami i rozmowami z lokalnymi partnerami.
Pobyt gościa znad Łaby był odpowiedzią na zaproszenie wystosowane do władz stolicy niemieckiej Saksonii przez Burmistrza Gostynia Jerzego Kulaka oraz Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Urząd Miasta Drezna reprezentowała w Gostyniu również Karin Mitzscherlich, która jest pełnomocnikiem ds. współpracy zagranicznej.
Wczesnym sobotnim popołudniem doszło do spotkania drezdeńskich gości z burmistrzem oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, które włączają się we współpracę z niemieckimi partnerami. Dr Ralf Lunau z zadowoleniem podkreślił rosnącą liczbę kontaktów między mieszkańcami. Jak podkreślił, jako burmistrza ds. kultury w sposób szczególny cieszy go najnowszy kontakt, jaki nawiązały ze sobą orkiestry dęte, co zaowocowało niedawną wizytą Symfonicznej Orkiestry Dętej z Drezna na festiwalu zorganizowanym przez Orkiestrę Dętą Miasta i Gminy Gostyń.
„Bardzo się cieszymy z tak licznych przejawów aktywności między Dreznem a Gostyniem” – powiedział. I po polsku dodał: „Dziękuję za Państwa zaangażowanie”.
Przekazał też zaproszenie dla młodzieży z Gostynia do udziału w Peace Academy 2014 (Akademii Pokoju). „Na Zielone Świątki zjedzie do Drezna wielu młodych chrześcijan. Byłoby sympatycznie, gdyby również dziewczęta i chłopcy z Gostynia mogli wziąć udział w tej imprezie” – powiedział.
Następnie dr Lunau udał się, w towarzystwie uczestników spotkania, na zmodernizowany gostyński rynek. Z uznaniem wypowiadał się o wystroju placu i o udanym połączeniu nowoczesności z elementami nawiązującymi do historii.
Pod pomnikiem 30 gostynian rozstrzelanych w październiku 1939 roku, drezdeńczyk oraz burmistrz Jerzy Kulak i Marian Sobkowiak, kombatant od lat zaangażowany we współpracę z Dreznem i w działania na rzecz polsko-niemieckiego pojednania, złożyli wiązanki kwiatów.
Program pobytu przewidywał również wizytę na gostyńskim stadionie, gdzie odbywał się turniej piłkarski juniorów z udziałem nastolatków z Gostynia, Poznania, Wrocławia i Drezna. Gość ze stolicy Saksonii udał się z rynku na obiekt OSiR zabytkowym autem, którym kierował Maciej Peda, znany gostyński kolekcjoner starych samochodów. Dr Lunau dopingował drużynę ze swego miasta podczas ostatniego turniejowego meczu, w którym chłopcy z Drezna rywalizowali ze Śląskiem Wrocław. Remis 1:1 dał Niemcom trzecie miejsce w zawodach.
Wieczorem dr Ralf Lunau uczestniczył w koncercie w ramach VIII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. W Bazylice Świętogórskiej wystąpili wówczas artyści z Polski i Niemiec. Muzyczny spektakl uzupełniły atrakcje związane z obecnością grupy rekonstrukcji historycznej, dzięki której uczestnicy przenieśli się na początek XIX stulecia – w czasy, gdy kompozytor Józef Ignacy Schnabel tworzył we Wrocławiu „Mszę z oblężonego miasta”, wypełniającą program koncertu. Po muzycznym spektaklu gość z Drezna z olbrzymim uznaniem wypowiadał się zarówno o poziomie artystycznym koncertu, jak i o oprawie, o którą zadbali organizatorzy.
Przed wyjazdem w drogę powrotną do Drezna dr Ralf Lunau przyznał, że choć jego pierwsza wizyta w Gostyniu była krótka, to i tak pozowliła mu odkryć, dlaczego nasze miasta są zaprzyjaźnione i dlaczego drezdeńczycy tak chętnie tu przyjeżdżają. Zapewnił, że z przyjemnością do Gostynia wróci.

https://www.gostyn.pl/GOSTYN_-_DREZNO_WIZYTA_NIE_TYLKO_W_SPRAWIE_KULTURY.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl